На кратко за сентполиите

Субстрат за сентполии: Здравето и развитието на нашите сентполии зависи много от субстрата в който ги отглеждаме. Почва която съдържа вредни съединения, заразни патогенни, соленос или е твърде плътна, тежка, може да предизвика не само лош растеж на сентполията, липса на цъфтеж а и дори смърт на растението. За сентполията е необходима лека, пропускаща въздуха почва. Идеална смес на основата на торф. Като добавки може да се използват торфен мъх, перлит, вермикулит.
Вода: Качеството на водата за напояване е не по-малко важна за развитието и цъфтежа на сентполиите от качеството на субстрата. За напояване на сентполиите е желателно да се използва филтрирана вода или престояла 24 часа вода./ не повече, защото в нея започват да се развиват бактерии/.
Осветление: Също е много важно за развитието на сентполиите. В природата сентполиите растат в най-ниската част на гората. Листата на дърветата поемат голяма част от слънчевата светлина. По този начин предпазват нежните листа на сентполиите от ярката слънчева светлина. Подредете вашите сентполии на добре осветено място, но не и там където могат да изгорят от слънцето. Ако всичките прозорци са с южно изложение трябва да ги засенчим с тънко перде или лист хартия.
Саксии за сентполиите: Има едно златно правило за всички растения: диаметъра на саксията трябва да бъде три пъти по-малък от диаметъра на розетката на растението. Това правило важи и за сентполиите. Имайте в предвид, че растението първо изпълва саксията с корени и чак тогава започва да цъфти. Дъното на саксията трябва да е с добри дренажни отвори- това е важно тъй като застоялата вода е вредна за корените на сентполията.
Влажност: Идеалната влажност за отглеждане на сентполии е 50%. Успешно може да отглеждаме сентполиите и при по-ниска влажност. Листата на сентполиите ще са гъсти и пухкави, но цветовете ще бъдат по-малки от тези на сентполиите отглеждани в по-влажни условия.
Тор за сентполии: Добрите грижи за сентполиите се изразява не само в добрите условия но и в подхранването им. Сентполиите не се нуждаят от повече енергия от другите цъфтящи цветя, като фуксии, мушката и така нататък. За да подхранване на сентполиите е подходяща всяка тор за цъфтящи растения, но се разрежда 3-5 пъти повече от посоченото в инструкциите. Не забравяйте, че може да подхранвате сентполиите най-малко два месеца след пресаждане.
Температура: Създаване на специални температурни условия за сентполиите не е необходимо, защото се чувстват добре в температурата която е около нас. Идеалния температурен диапазон е 18-24 градуса. При по-ниска температура сентполиите ще растат по-бавно, но ще цъфтят по-продължително. Но когато температурата достигне 30 градуса трябва да се предприемат мерки за понижаването й.
Пресаждане на сентполиите: Сентполиите обичат свеж субстрат и обикновено реагират на пресаждането с активен растеж и залагане на цветни пъпки. Пресаждането на сентполиите в най-добрия случай трябва да е на всеки 6-9 месеца ( в зависимост от размера на саксията и възрастта на сентполията). Пресаждането на младите растения може да се прави по-често на 3-4 месеца. Пресаждането на възрастните сентполии се прави в старата саксия или равна на нея по размер. Младите сентполии все още не достигнали максималния си размер, могат да бъдат пресадени в саксия 2-3 см по-голяма от предходната.
Премахване на израстъци: Доведени деца. Това са странични израстъци по основното стебло на растението. Наличието на доведени деца не вреди на растежа на сентполията, но забавя цъфтежа. Освен това нарушава симетричността на розетката. Колкото по-рано ги забележим и премахнем, толкова по-добре.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.